OS VENANGO

Sobotní výlety
 Letošní sobotní výlety
 Výlety v roce 2015
 Výlety v roce 2014
 Výlety v roce 2013
 Výlety 2011/2012
 Výlety 2010/2011
 Výlety 2009/2010
 Výlety 2008/2009
 Výlety 2007/2008
 Výlety 2006/2007
 Výlety 2005/2006
 Výlety 2004/2005
 Výlety 2003/2004
 Výlety 2002/2003
 Výlety 2001/2002
 Výlety 2000/2001

Tábory
 Letní
  Kde je letní tábor?
 Zimní

O nás
 Kdo jsme
 Vedoucí
 Vznik VENANGA
 10 let Venanga
 Šerifové a Maršálové
 Kontakt na nás
 Napište nám
 
LDT Venango 2010

Prohlížet všechny fotky | Stáhnout všechny fotky
  Přišlo pondělí 5. črevence a s ním ožilo i tábořiště, přijely děti. A letní tábor nám začal.

  Děti, děti a zase děti. Staré i nové tváře v některých očích radost, že jsou po roce zpět na naší louce, v některých očekávání co se vlastně na neznámém místě bude dít. A, že se toho dělo. Za celé moje působení jako vedoucího si nepamatuju tak pěkné počasí, kdy bylo nejlepší strávit nějaký čas u vody nebo v chládku v lese hrami. Nepamatuji tak nabitý program všemi možnými akcemi, hrami a celotáborovým příběhem a doprovodnými úkoly. Tak nabitý, že my jako nejmladší oddíl jsme vyrazili v tom vedru jen třikrát na kolo.

  Táborová hra začala hned v den příjezdu. Dostali jsme zprávu, že potřebujeme získat amulet, který nás provede celým táborem a ochrání nás před nástrahami našeho putování. Napnutí z toho do čeho se vrháme, vyrazili jsme do tmy lesa, vstříc neznámému abychom získali amulet. Prošli jsme lesem, v nejmladším oddíle jsme se rozdělili na třetiny a s jednou partou šel Rybička, jednou Podpora a s jednou já, aby se naši nejmladší v lese nebáli a byli připraveni na to, až budou starší a půjdou do lesa bez nás, třeba po dvou nebo i, v případě těch nejstarších, po jednom. Další cesta lesem je zahalena tajemstvím, které zná jen ten, kdo získal amulet. Na němž stálo "Odysseia" a na koženém amuletu byla zobrazena řecká loď. Nevěděli jsme, co se děje a do čeho jdeme. Protože bylo již pozdě, rozhodli jsme se pro tento den již zalehnout a dospat se rána, kdy jsme doufali, že se dozvíme něco více o tom, co nás čeká. A čekalo. Ráno jsme se prostřednictvím divadelního vyprávění, které nás doprovázelo celý tábor, opravdu něco dozvěděli. Leželi jsme na březích u padlého města Trója. Unavení z dlouhé války a náročných bojů nás čekala cesta domů na Ithaku, kde na nás čekala věrná manželka Penelopa. V kůži krále Odysseia jsme se pustili do dobrodružství jeho dlouhé cesty plné nástrah a překvapení.

  V první etapě naší dlouhé cesty jsme si rozhněvali vládce moří Poseidóna tím, že jsme jeho synovi kyklopovi Polyfónovi vypíchli oko po té, co nás uvěznil ve své jeskyni. A úkolem nás, námořníků, bylo obra oslepit. Následoval útěk z jeskyně, kdy přivázáni pod ovcemi jsme se dostali ven ze spárů oslepeného kyklopa. Etapa útěku byla lanová a provazová dráha s různými pavučinami mezi stromy, kladkou a nutnou dávkou spolupráce mezi trojicí Trpaslík, Borec, Veterán, kteří si museli vzájemně pomáhat, aby se útěk zdařil. V horkých dnech následovaly vodní etapy jako stavba flotily nebo souboj s Krakenem, kterého jsme na své plavbě museli přemoci. Hra opět probíhala ve trojičkách, ale to už vám děti jistě rády povědí, jak která etapa konkrétně probíhala. Propluli jsme kolem Sirén, které nás přitahovaly svým luzným zpěvem a kolem přibližujících se skal a dalších nástrah. Celou dobu se nám vracelo divadélko, kde se odehrálo část z Odysseiova putování. Cesta pak byla završena prostřelením 12 seker již doma na Itace. Kdy se podařilo pouze jednomu z nás prostřelit všech dvanáct seker. Honzovi z nejstaršího oddílu.

  Celý tábor byl plný her. Hráli jsme jak tradiční hry, tak i nové. Motýlky a vlajkovanou, různé hry v lese jako přechod na dvou lanech zavěšených nad sebou. Různé budování domečků a sídel pro zvířata. Vyřezávali jsme lodě z kůry. Chodili za koupáním s nafukovačkami. Vyrazili jsme na kolo za zmrzlinou. Průzkum nové cesty do nedalekého Chýnova. Kreslení na obří plátna o rozměrech 2 krát 2.5 metru. Ukázali jsme si některé táborové dovednosti. Hráli jsme si na louce. Uspořádali trpasličí olympiádu, kde se skákalo v pytlích, házeli si balonky s vodou a prohrál ten, komu prasknul, sestřelovala se pyramida z kelímků a mnoho dalších disciplín završených pokreslením mě a Rybičky. Úkolem teamu trpaslíků bylo pokreslit co největší plochu na nás, dospělých obětech. Také jsme ověřili naše znalosti ovládání kola při jízdě zručnosti a mnohé další.

  Nejstarší oddíl se kromě celotáborové hry a různých akcí pro dospělejší děti, jako jsou třeba pašeráci v nočním lese a další senzační hry, věnovali poznávání jižních Čech ze svého kola při výletech do Chýnova, do Tábora, na Blaník a Planou a tradiční Anglické etapě nebo výletu k velké řece. Završením tábora je pro ně puťák, při kterém se za tři dny na kole dostanou mnohem dál ke krásným Českým Budějovicím, k Hluboké, Třeboni, Soběslavi a navštíví spoustu zajímavých míst a prožijí hodně skvělých, netradičních, zážitků, na které se nezapomíná celý život. Alespoň já to tak mám.

  Přes tábor se hodně s dětmi zpívalo, kdy Paflikova a má kytara řvala až daleko za tábor a naučené písničky jsme pak zpívali u táboráků, z kterých bohužel kvůli dešti, vypadnul úplně ten závěrečný. Atmosféru táborového ohně jsem popisoval loni a nebudu se do toho již pouštět. Zážitek je to nepopsatelný. Nic jiného s takovou atmosférou neznám. A když jsme se párkrát vyspali, zahráli si nějaké ty hry a počasí se s námi rozloučilo deštěm, bylo už čas balit a začít se těšit na další akce.

Vladěna  


WEB design: © VENANGO